Kandil Simidi

Baharın geliyorum dediği bu güzel ve güneşli gün Mevlüt Kandili. Eminim bir çoğumuzun evinde konu komşuya ikram edilmek için simitler, helvalar pişirilecektir. Her fırsatta paylaşımı öne çıkartan bir toplumda yaşadığım için kendimi çok şanslı hissediyorum, umarım bu değerlerimiz hiçbir zaman kaybolmaz. Herkesin kandilini içtenlikle kutluyorum.

Bugün aynı zamanda Dünya Kadınlar günü, tüm hanım arkadaşlarımın ve dünyanın farklı yerlerinde kadın olmanın güzelliğini ve sorumluluğunu taşıyan tüm kadınların kadınlar gününü kutlar, tüm yaşamlarının bugün gibi güneşli ve pırıl pırıl geçmesini dilerim.Malzemeler:
100gr tereyağı
1 kahve fincanı zeytinyağı
4 kaşık yoğurt (sarısı içine, beyazı üzerine)
1 yumurta
1 paket hamur kabartma tozu
2 çay kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı sirke
4,5 su bardağı un

Yapılışı:
Un haricindeki tüm malzemeler karıştrılır, en son elenmiş un ilave edilerek, kulak memesi tabir edilen kıvamda bir hamur elde edilir. Cevizden biraz irice parçalar koparılarak, halka şekli verilir. Yağlanmış tepsiye dizilir, üzerine yumurtanın akı ve susam, çörek otu, haşhaş karışımı serpilerek, 175 dereceli fırında pembeleşinceye dek pişirilir.
Not: Kandil simidine hoş kokusunu veren mahleptir, ben bu sefer Dr. Oetker'in mahlepli ve susamlı hamur kabartma tozunu kullandığım için ayrıca hamura mahlep katmadım. İstenirse 2 çorba kaşığı kadar mahlep hamura konulabilir. Afiyet olsun.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !